Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka, który jest zwieńczeniem kilku lat nauki w szkole średniej. Przygotowania do niej trwają zwykle od kilku miesięcy do nawet kilku lat, ale odpowiednie rozplanowanie działań na pewno ułatwi ten czas. Matura z języka polskiego jest jednym z obowiązkowych egzaminów, do których maturzysta zobligowany jest podejść. Składa się z części pisemnej oraz ustnej. Osoby chętne mogą również zdecydować się na zdawanie jej na poziomie rozszerzonym. Przekonaj się, że przy odpowiednim planie matura – język polski może być zdana na 100%!

Dobra znajomość lektur na start

Dobre opanowanie tematyki obowiązkowych treści literackich przyda się zarówno na egzaminie pisemnym, jak i ustnym. Jednym z elementów matury pisemnej z polskiego jest wypowiedź pisemna. Do wyboru jest analiza wiersza lub rozprawka problemowa. Zdecydowana większość uczniów wybiera tę drugą opcję, która najczęściej związana jest z treścią lektur lub wymaga zamieszczenia takiego odwołania w treści wypowiedzi. Podczas matury ustnej również niezbędne jest odwołanie się do innych treści literackich, dodatkowo można wylosować pytanie bezpośrednio związane z jakąś lekturą.

Podstawowe informacje teoretyczne

Podczas przygotowań do egzaminu z języka polskiego warto również uporządkować swoją wiedzę teoretyczną. W tym obszarze należy skupić się zarówno na powtórkach gramatycznych, jak i na ogólnej wiedzy dotyczącej różnych epok i ich przedstawicieli. Ta wiedza może okazać się niezbędna, aby poradzić sobie z pierwszą częścią matury pisemnej, która jest testem wiedzy. 

Na koniec – arkusze maturalne

Schemat zadań na maturze z języka polskiego jest dość powtarzalny, dlatego w ramach przygotowań warto wykonywać wiele próbnych matur np. z poprzednich lat lub wykorzystać arkusze maturalne. Takie arkusze wyglądają dokładnie tak, jak prawdziwa matura, jednak zawierają szczegółowe odpowiedzi i wyjaśnienie toku postępowania. Możesz również sprawdzić, czy czas przewidziany na ten egzamin jest dla Ciebie wystarczający i podczas wykonywania zadań włączyć sobie stoper.